Budynek energooszczędny powinien być nie tylko dobrze izolowany, ale także musi mieć szczelne przegrody zewnętrzne. Szczelność budynku jest konieczna dla ograniczenia strat cennego ciepła, a także dla stworzenia warunków, w których przepływ powietrza wentylacyjnego będzie odbywać się w sposób regulowany.
Świeże powietrze powinno być wprowadzane do pomieszczeń za pośrednictwem odpowiednich urządzeń (np. nawiewników powietrza lub kratek nawiewnych o regulowanym przepływie), natomiast niekontrolowany przepływ powietrza przez nieszczelności okien, drzwi, ścian itp. powinien być ograniczony do minimum.
Wykonanie szczelnego budynku wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań projektowych we wszystkich miejscach narażonych na wystąpienie nieszczelności elementów konstrukcyjnych, a w trakcie budowy konieczne jest szczególne zwracanie uwagi na zapewnienie szczelności poszczególnych elementów budynku i ich połączeń.
W ścianach zewnętrznych, szczególnie dokładnie muszą być wykonane połączenia z oknami i drzwiami zewnętrznymi, a także ze stropami i dachem. W lekkich ścianach osłonowych, na całej ich powierzchni, powinny być zastosowane specjalne materiały szczelne (folie lub płyty). Niepożądane szczeliny mogą powstawać w ścianach, jeżeli zaprawa łącząca elementy ceramiczne czy betonowe nie będzie szczelnie wypełniać spoin, lub też jeżeli powstaną pęknięcia i rysy. Dlatego wykonanie szczelnej ściany wymaga specjalnej dbałości o dokładne wykonanie każdego szczegółu. Bardzo ważne jest wykonanie w sposób szczelny wszystkich przejść przez przegrody zewnętrzne wykonywanych dla instalacji elektrycznych, telefonicznych czy telewizyjnych. Gotowy do oddania do użytkowania budynek powinien być poddany próbie szczelności. Próba ta powinna być dokonana przed malowaniem ścian i naklejaniem tapet.
Badanie szczelności wybudowanego budynku wykonuje się metodą ciśnieniową. Na drzwiach wejściowych ustawia się płytę z wentylatorem, przy pomocy którego wytwarza się stałe podciśnienie. Wykonuje się pomiar ilości przepływającego przez budynek powietrza, przy różnicy ciśnienia występującego wewnątrz budynku i na zewnątrz o wartości 50 Paskali. Przy tej różnicy ciśnień, wskaźnik wymiany (przepływu) powietrza nie powinien być większy niż 1,5 h-1 (czyli 1,5 wymian powietrza na godzinę) dla budynku energooszczędnego z wentylacją mechaniczną nawiewno- -wywiewną, a dla budynku pasywnego 0,6 h-1.