Uznanie, jaka wartość zapotrzebowania energii jest granicą, poniżej której możemy mówić o budynku energooszczędnym nie jest prawnie określone i zmienia się wraz z postępem techniki i zmianami wymagań. Najogólniej jako budynek energooszczędny określamy taki budynek, w którym zużywa się mniej energii niż w budynku, który obecnie spełnia obowiązujące prawnie wymagania. Aktualnie w Polsce wskaźnik zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie budynku mieszkalnego wybudowanego zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi wynosi, w zależności od kształtu i wielkości budynku, około 65-125 kilowatogodzin na metr kwadratowy (kWh/m2) powierzchni użytkowej na rok.
Budynek energooszczędny powinien zużywać o 25-50% mniej energii niż budynek spełniający wymagania aktualnych przepisów, czyli powinien na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody zużywać nie więcej niż 50-80 kWh/m2 na rok.
W ostatnich latach rozwija się dążenie do jeszcze dalej idącej oszczędności energii w budynkach, nawet kosztem wyraźnego zwiększenia kosztów budowy. Projektuje się więc i buduje budynki pasywne, w których zapotrzebowanie ciepła na ogrzewanie jest tak małe, że nie wymaga istnienia normalnej instalacji ogrzewania, a tylko instalacji, która czasowo uzupełnia pokrycie zapotrzebowania na ciepło. W skrajnym przypadku, możliwy jest budynek zeroenergetyczny użytkowany praktycznie bez dopływu energii spoza budynku. Jakie konkretnie rozwiązania budowlane są potrzebne, żeby budynek był energooszczędny? Omawiamy te rozwiązania na dalszych stronach, ale najważniejsze to:
- Usytuowanie budynku z uwzględnieniem rzeźby terenu, nasłonecznienia, kierunku wiatrów, osłony zielenią itd.,
- Forma budynku maksymalnie zwarta, bez występów i uskoków, pomieszczenia z dużymi oknami od strony południowej, małe okna lub ich brak od strony północnej, buforowe strefy ciepła (cieplarnie, przedsionki, okna słoneczne itp.),
- Przegrody zewnętrzne (ściany, dach lub stropodach) bardzo dobrze izolowane termicznie, z minimalną ilością mostków termicznych i szczelne,
- Okna i drzwi zewnętrzne o wysokiej szczelności i wysokiej izolacyjności termicznej,
- Nocna izolacja okien (okiennice),
- Konstrukcja budynku eliminująca większość mostków termicznych,
- Balkony o specjalnej konstrukcji ograniczającej do minimum mostki termiczne,
- Wentylacja automatycznie regulowana z odzyskiem ciepła,
- System grzewczy i system zaopatrzenia w ciepłą wodę o wysokiej sprawności,
- Ewentualnie wykorzystanie kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Zasadnicze różnice pomiędzy budynkami projektowanymi wg aktualnych przepisów, a budynkami energooszczędnymi i pasywnymi zestawiono w tabeli poniżej:
Dom energooszczędny to także:
- Dobry projekt, w którym podane są wszystkie szczegóły wykonania tych elementów, od których zależy ograniczenie strat energii,
- Dobra realizacja budowy, zgodna z projektem, sprawdzona próbą szczelności i badaniem termowizyjnym przegród zewnętrznych.
Przejdź dalej: Efektywność ekonomiczna budynków energooszczędnych.
Wróć do: Spis Treści.