Izolowanie cieplne dachów spadzistych wykonuje się z materiału izolacyjnego (styropian, polistyren ekstrudowany, wełna mineralna) ułożonego pomiędzy krokwiami i poniżej krokwi, gdyż potrzebna warstwa izolacji zwykle nie mieści się w przestrzeni pomiędzy krokwiami. Dla zwiększenia tej przestrzeni stosuje się specjalne wieszaki do podwieszenia profili stalowych, do których mocowana jest warstwa wykończeniowa, którą stanowią zwykle płyty gipsowo-kartonowe. Dwuwarstwowa izolacja zapobiega powstawaniu mostków cieplnych.
Pokrycie zewnętrzne dachu jest wystawione na działanie wilgoci. W czasie opadów mogą wystąpić drobne przecieki, a w czasie zmian temperatury mogą pod pokryciem powstać skropliny tworzące szkodliwe zawilgocenie dachu. Dla uniknięcia tych zjawisk stosuje się wentylowanie dachu przez utworzenie przestrzeni wentylowanej (szczeliny powietrznej) pod pokryciem dachu. Z przestrzeni tej para wodna jest swobodnie usuwana. Jako warstwę wstępnego krycia (pod powietrzną szczeliną wentylacyjną) stosuje się folię paroprzepuszczalną, tzn. folię, która nie przepuszcza skroplin do wewnątrz dachu, ale umożliwia usuwanie pary wodnej na zewnątrz.
Strop pod nieogrzanym poddaszem powinien być izolowany cieplnie przez ułożenie warstwy izolacji na stropie. Jeżeli poddasze jest nie użytkowane, izolację można wykonać z dowolnego materiału izolacyjnego w postaci płyt, mat, filców czy materiałów sypkich.
W poddaszach użytkowych nieogrzewanych izolację wykonuje się z materiałów płytowych twardszych i zabezpiecza przed uszkodzeniem ułożoną na izolacji warstwą gładzi cementowej lub warstwą desek, albo z materiałów miękkich, układanych pod pomostem (podłogą na ruszcie).
Izolacja cieplna w dachu stromym:
a) izolacja cieplna nadkrokwiowa, b) izolacja cieplna między krokwiami
1 – płyta pilśniowa twarda, 2 – dachówka, 3 – łaty, 4 – kontrałaty, 5 – folia przeciwwiatorwa, 6 – izolacja cioplna, 7 – krokiew, 8 – folia paroszczelna
Izolowanie cieplne stropodachów pełnych (bez przestrzeni powietrznej) płaskich lub o niewielkim nachyleniu wykonuje się poprzez ułożenie warstwy materiału izolacyjnego na konstrukcji oraz wykonanie na izolacji warstwy ochronnej i odpowiedniego pokrycia.
Gdy mamy do czynienia z tzw. stropodachem wentylowanym, w którym nad stropem najwyższej kondygnacji, a pod płytami dachowymi, jest kilkudziesięciocentymetrowa przestrzeń powietrzna, do której nie ma dostępu (jest to rozwiązanie budowlane występujące w większości budynków wielorodzinnych zbudowanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat), izolację cieplną trzeba wykonać na poziomym stropie, czyli pod przestrzenią wentylowaną. Izolację można wykonać w formie płyt, mat lub warstwy sypkiego materiału izolacyjnego.
Izolowanie cieplne stropodachu wentylowanego
Grubość izolacji cieplnej w dachu lub stropodachu powinna wynosić ponad 20 cm.