Użytkowanie budynku związane jest ze zużywaniem energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i działania różnych urządzeń domowych. Korzystamy z energii w postaci ciepła dostarczanego z sieci miejskiej lub własnej kotłowni, w postaci gazu, oleju opałowego i energii elektrycznej. Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania budynku i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Opłaty za energię zależą nie tylko od cen, ale i od wielkości jej zużycia, a to zużycie może być niskie jeżeli budynek zostanie odpowiednio zaprojektowany i zbudowany.
Budynek energooszczędny – to budynek, w którym zastosowano rozwiązania projektowe i techniczne umożliwiające użytkowanie go przy małym zużyciu energii, przy zapewnieniu komfortowych warunków higieniczno-sanitarnych.
Dlaczego warto budować dom energooszczędny?
- Małe zużycie energii – to niskie koszty utrzymania domu,
- Wyższy komfort – ciepły i zdrowy mikroklimat wnętrz,
- Wyższa wartość rynkowa budynku.
Energooszczędność budynku jest także korzystna dla społeczeństwa i gospodarki gdyż wpływa na
- mniejsze zanieczyszczanie środowiska,
- oszczędność zasobów naturalnych,
- mniejsze uzależnienie od importu surowców energetycznych.
Zużycie energii na oświetlenie i domowe urządzenia zależy od indywidualnych decyzji i zachowań użytkowników oraz od dobierania przez nich mniej lub bardziej energooszczędnych urządzeń domowych. Natomiast zapotrzebowanie energii na ogrzewanie (wraz z wentylacją), które ma największy udział w całkowitym zapotrzebowaniu energii – najbardziej zależy od rozwiązań przestrzennych i technicznych zastosowanych już przy projektowaniu budynku. Podobnie zapotrzebowanie energii na przygotowanie ciepłej wody. Dlatego jako ocenę jakości energetycznej budynku można przyjąć wielkość zapotrzebowania energii na ogrzewanie, wentylację i ciepłą wodę.
Jak można ocenić jakość energetyczną budynku?
Można to ocenić na podstawie wartości średniego rocznego zużycia energii w danym budynku przypadającą na ogrzewanie 1m2 powierzchni użytkowej. Dla budynku projektowanego, taką wartość można obliczyć w oparciu o dane z projektu, a dla budynku istniejącego, z danych zmierzonych w naturze.
Budynki już istniejące w Polsce, zbudowane w różnym czasie, wykazują różne wielkości średniego rocznego zużycia energii na ogrzewanie, zależnie od przepisów techniczno-budowlanych obowiązujących w czasie, gdy budynki te projektowano. W przepisach techniczno-budowlanych wprowadzano stopniowo coraz większe wymagania dotyczące użytkowania energii, co widać na rysunku.
Przeciętne roczne zużycie energii na ogrzewanie w kWh/m² powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych zbudowanych w Polsce w różnych okresach (według zmieniających się przepisów) oraz w aktualnie budowanych budynkach energooszczędnych.
Jak widać, dzięki wprowadzaniu zmian w rozwiązaniach budowlanych można było znacznie obniżyć zużycie energii.
Stopniowe zmienianie przepisów i stawianie coraz wyższych wymagań dotyczących ograniczania strat ciepła w budynkach było wyrazem troski o zapewnienie dostępności ciepłych i tanich w utrzymaniu mieszkań. Porównując aktualne przepisy polskie i zagraniczne można przewidywać, że przepisy polskie będą systematycznie i znacząco zaostrzane, czyli że dążyć się będzie do wyższego niż obecnie poziomu energooszczędności.
Jest to niezbędne przy obserwowanym trwałym wzroście cen paliw i energii.
Ograniczenie zużycia energii jest jednocześnie działaniem na rzecz ochrony środowiska. Pozyskiwanie i dostawa surowców energetycznych oraz ich przetwarzanie na energię z reguły powodują zanieczyszczenie i niszczenie środowiska (CO2 i inne gazy, pyły, ścieki, skażenia itp.), a więc im mniejsze zużycie energii, tym mniej niekorzystnych zjawisk towarzyszących.
W trosce o środowisko nie wystarcza jednak samo zapewnienie energooszczędności. Stąd dążenie, aby budynek energooszczędny był jednocześnie budynkiem ekologicznym, w którym wykorzystuje się zdrowe dla ludzi i nie wpływające niekorzystnie na środowisko materiały, najlepiej wykorzystując surowce miejscowe i wtórne oraz możliwe do utylizacji w przypadku remontów lub rozbiórki.
Każdy budynek należy tak zaprojektować i wybudować, żeby spełniał także pozostałe, podstawowe wymagania sformułowane w Prawie Budowlanym dotyczące:
- bezpieczeństwa konstrukcji,
- bezpieczeństwa pożarowego,
- bezpieczeństwa użytkowania,
- odpowiednich warunków higienicznych, zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
- ochrony przed hałasem i drganiami,
- warunków użytkowania przez osoby niepełnosprawne.
Budowanie budynków energooszczędnych jest zgodne z nowoczesną polityką energetyczną i dyrektywami Unii Europejskiej, która postuluje jak największe obniżenie zużycia energii na cele związane z użytkowaniem budynków.
Przejdź dalej: Budynek energooszczedny, czyli jaki?
Wróć do: Spis Treści